B, B1 ir BE vairavimo kategorijos

B, B1 ir BE kategorijos

Transporto priemonės yra suskirstytos į skirtingas vairavimo kategorijas, todėl renkantis, kokią kategoriją įsigyti, svarbu žinoti, kokius automobilius norėsite vairuoti. B kategorija, kuri apima lengvuosius automobilius, yra pati populiariausia. B1 ir BE kategorijos taip pat apima lengvuosius automobilius, tačiau skiriasi nuo B kategorijos dėl vairuotojui keliamų reikalavimų, automobilio pajėgumo ar priekabos svorio. Turint šias kategorijas, galima vairuoti automobilius su automatine arba mechanine pavarų dėže. Išsamiau apžvelkime B, B1 ir BE kategorijų ypatumus ir skirtumus.

Kuo skiriasi B, B1 ir BE vairavimo kategorijos?

B, B1 ir BE palyginimas
B1 kategorija
Saugaus eismo keliais įstatyme nurodyta, kad B1 kategorijai priklauso keturratės motorinės transporto priemonės, kurių didžiausias projektinis greitis viršija 45 km/h ir (arba) variklio darbinis tūris didesnis kaip 50 cm³. Šių transporto priemonių masė be krovinio negali viršyti 400 kg, o kroviniams vežti skirtų transporto priemonių masė – ne didesnė kaip 550 kg (neskaitant akumuliatorių baterijų, jei tai elektrinė transporto priemonė), o didžiausia naudingoji galia neturi viršyti 15 kW.

Paprastais žodžiais tariant, B1 kategorija apima automobilius su trimis ar keturiais ratais, kurių maksimalus konstrukcinis greitis viršija 45 km/h ir (arba) variklio darbinis tūris didesnis kaip 50 cm³. Nepakrautos transporto priemonės masė turi būti ne didesnė kaip 400 kg, o kroviniams vežti skirtų priemonių – ne didesnė kaip 550 kg, neskaitant elektrinių transporto priemonių akumuliatorių baterijų.

Minimalus amžius, nuo kurio galima įgyti teisę vairuoti šios kategorijos transporto priemones, yra 16 metų.

Praktinio vairavimo egzamino eiga VĮ „Regitroje“ priklauso nuo naudojamos transporto priemonės tipo. Jei laikysite praktikos egzaminą su B1 kategorijos transporto priemone su kėbulu, egzamino eiga ir maršrutas bus tokie patys kaip B kategorijai. Jei jūsų transporto priemonė yra keturratis, egzamino metu reikės atlikti visus elementus, skirtus A kategorijai.

B1 kategorija kasmet tampa vis populiaresnė, tačiau Lietuvoje šiai kategorijai tinkančių automobilių vis dar nėra daug. Šios kategorijos mini automobiliai, tokie kaip „Aixam“, „JDM“, „Ligier“, „Microcar“ ir „Secma“ su 125-500 kubinių centimetrų darbo tūrio varikliais, yra ypač populiarūs Prancūzijoje, kur jų gaminama daugiausiai.

B1 kategorijos vairuotojo pažymėjimas išduodamas asmeniui, sulaukusiam šešiolikos metų. Tačiau, turint šią kategoriją, draudžiama važinėti įprastais lengvaisiais automobiliais, nes B1 kategorijos vairuotojas nėra visavertis vairuotojas.

Visiškai juridiškai atsakingas asmuo tampa nuo aštuoniolikos metų. Todėl avarijos atveju, jei ją sukėlė šešiolikmetis, vairuodamas ne B1 kategorijos transporto priemonę, gali kilti įvairių teisinių sunkumų sprendžiant su eismo įvykiu susijusias problemas. Sulaukę 18 metų, turintieji B1 kategoriją privalo perlaikyti egzaminus, kad įgytų B kategoriją.

B kategorija
B kategorijos automobiliai yra tie, kurių didžiausioji leidžiamoji masė neviršija 3 500 kg ir kurie skirti vežti ne daugiau kaip aštuonis keleivius, neįskaitant vairuotojo. Šie automobiliai gali būti sujungti su priekaba, kurios didžiausioji leidžiamoji masė neviršija 750 kg. Taip pat jie gali būti sujungti su priekaba, kurios masė didesnė kaip 750 kg, tačiau šio junginio bendroji masė neturi viršyti 3 500 kg.

Jeigu B kategorijos automobilis sujungtas su priekaba, kurios didžiausioji leidžiamoji masė viršija 750 kg, ir viso junginio masė yra tarp 3 500 kg ir 4 250 kg, vairuotojui reikia specialaus įrašo (96) vairuotojo pažymėjime. Šis kodas įrašomas išlaikius papildomą praktinio vairavimo egzaminą.

Minimalus amžius, nuo kurio leidžiama įgyti teisę vairuoti B kategorijos transporto priemones, yra 18 metų.

BE kategorija
BE kategorija apima B kategorijos automobilio ir priekabos, kurios didžiausioji leidžiamoji masė neviršija 3 500 kg, junginius. Jei reikia vairuoti lengvojo automobilio ir didesnės masės priekabos junginį, būtina turėti BE kategorijos vairuotojo pažymėjimą. Tokiam vairuotojui leidžiama vairuoti transporto priemonių junginį, kurio bendroji didžiausioji leidžiamoji masė gali siekti iki 7 000 kg, tai yra, automobilio ir priekabos masės neturėtų viršyti 3 500 kg kiekviena. Tai reiškia, kad formaliai yra įmanoma vairuoti iki 7 000 kg didžiausiosios leidžiamosios masės transporto priemonių junginį. Minimalus amžius, nuo kurio leidžiama įgyti teisę vairuoti BE kategorijos transporto priemones, yra 18 metų.

B kategorija su 96 kodu
B kategorija ir 96 kodas vairuotojo pažymėjime suteikia teisę vairuoti B kategorijos transporto priemonės ir priekabos, kurios maksimali leistina masė viršija 750 kg, junginį. Svarbu pažymėti, kad toks junginys gali viršyti 3 500 kg, tačiau bendroji masė neturi viršyti 4 250 kg.

Kaip galima įgyti 96 kodą vairuotojo pažymėjime?
Norint gauti 96 kodą savo vairuotojo pažymėjime, reikia išlaikyti vairavimo praktikos egzaminą, kuris vadinamas įgūdžių ir elgsenos patikrinimo egzaminu VĮ „Regitroje“. Egzamino metu būtina turėti savo priekabą, kurią galima išsinuomoti vairavimo mokyklose. Teorijos egzaminas šiam kodui įgyti nereikalingas.

Be to, šį junginį galima vairuoti, išlaikius BE (CE, DE taip pat galioja) kategorijos egzaminą VĮ „Regitroje“. Kadangi šios kategorijos yra aukštesnės už B kategoriją su 96 kodu, turint BE kategoriją leidžiama vairuoti ir 96 kodo junginius.

Kokie yra BE kategorijos junginio skirtumai nuo B kategorijos junginio su 96 kodu?
BE kategorijos junginio nuo B kategorijos junginio su 96 kodu skirtumai:
  • - 96 kodo įgijimas yra paprastesnis nei BE kategorijos įgijimas (96 kodui reikia laikyti tik vairavimo praktikos egzaminą, o įgyjant BE kategoriją reikia laikyti vairavimo teorijos ir vairavimo praktikos egzaminą).
  • - BE kategorijos kursai šiek tiek brangesni už 96 kodo mokymus.
  • - Įgijus BE kategoriją galimybės vairuoti didesnį junginį yra kur kas platesnės.
  • - 96 kodo ir BE kategorijos vairavimo praktikos egzaminas labai panašus, nes laikoma su labai panašiu ar netgi tokiu pačiu junginiu.

Spręsti KET testą