Reikalavimai elektriniams paspirtukams - kas leidžiama, o kas draudžiama?(2024)

Reikalavimai elektriniams paspirtukams

„171 straipsnis. Elektrinių mikrojudumo priemonių vairuotojams taikomi reikalavimai ir draudimai

1. Elektrine mikrojudumo priemone leidžiama važiuoti važiuojamąja kelio dalimi, dviračių juostomis, dviračių takais, kelkraščiu, gyvenamojoje zonoje ne jaunesniems kaip 16 metų asmenims, o ne jaunesniems kaip 14 metų asmenims – tik išklausiusiems Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos nustatytą mokymo kursą ir turintiems mokyklos išduotą pažymėjimą. Gyvenamojo namo kieme elektrine mikrojudumo priemone važiuojančių asmenų amžius neribojamas, tačiau jaunesnius kaip 10 metų asmenis privalo prižiūrėti suaugęs asmuo.

2. Važiuoti leidžiama tik su tvarkingą stabdį ir garso signalą, baltą šviesos žibintą priekyje ir raudoną šviesos žibintą gale, taip pat iš abiejų šonų oranžinius šviesą atspindinčius elementus turinčia elektrine mikrojudumo priemone. Važiuodamas važiuojamąja kelio dalimi, elektrinės mikrojudumo priemonės vairuotojas privalo dėvėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba šios priemonės priekyje turi degti baltas šviesos žibintas, o gale – raudonas šviesos žibintas. Važiuojant keliu tamsiuoju paros metu arba kai blogas matomumas, elektrinės mikrojudumo priemonės priekyje turi degti baltas šviesos žibintas, o gale – raudonas šviesos žibintas, šios priemonės vairuotojas privalo dėvėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais. Jaunesni kaip 18 metų elektrinių mikrojudumo priemonių vairuotojai, važiuodami keliu, privalo būti užsidėję ir užsisegę dviratininko, riedlentininko ar motociklininko šalmą. Vyresni kaip 18 metų elektrinių mikrojudumo priemonių vairuotojai, važiuodami važiuojamąja kelio dalimi, privalo būti užsidėję ir užsisegę dviratininko, riedlentininko ar motociklininko šalmą. Vyresniems kaip 18 metų elektrinių mikrojudumo priemonių vairuotojams, važiuojantiems keliu, rekomenduojama būti užsidėjus ir užsisegus dviratininko, riedlentininko ar motociklininko šalmą. Elektrinių mikrojudumo priemonių vairuotojams taip pat rekomenduojama naudoti kūno apsaugos priemones (pavyzdžiui, alkūnių, kelių apsaugas ir kt.).

3. Važiuodami dviračių taku, elektrinių mikrojudumo priemonių vairuotojai privalo važiuoti kuo arčiau šio tako (jiems skirtos tako dalies) dešiniojo krašto. Jeigu važiuojant pėsčiųjų ir dviračių eismui skirtu taku ar šaligatviu ženklinimo linijomis (baltu dviračio simboliu) yra paženklinta dviračių eismui skirta šio tako ar šaligatvio dalis, elektrinių mikrojudumo priemonių vairuotojai privalo važiuoti tik ja ir kuo arčiau jos dešiniojo krašto. Elektrinių mikrojudumo priemonių vairuotojai privalo nekelti pavojaus pėstiesiems.

Elektriniams paspirtukams leidziama

4. Elektrinių mikrojudumo priemonių vairuotojams draudžiama:

  • važiuoti šaligatviais, išskyrus 2 straipsnio 67 dalyje nurodytą atvejį;
  • važiuoti pėsčiųjų takais;
  • važiuoti važiuojamąja kelio dalimi, išskyrus KET nustatytus atvejus;
  • važiuoti automagistralėmis ir greitkeliais;
  • važiuoti per pėsčiųjų perėjas;
  • vežti keleivius;
  • kirsti kelią tam nepritaikytose vietose;
  • važiuoti nelaikant bent viena ranka vairo, jeigu jis įrengtas;
  • vežti, vilkti ar stumti krovinius, kurie trukdo vairuoti arba kelia pavojų kitiems eismo dalyviams;
  • kad jų elektrinė mikrojudumo priemonė būtų velkama kitos transporto priemonės;
  • savo elektrine mikrojudumo priemone vilkti kitą transporto priemonę;
  • važiuoti įsikibus į kitą transporto priemonę;
  • važiuoti didesniu kaip 20 km/h greičiu, o važiuojant pėsčiųjų ir dviračių eismui skirtu taku, kelkraščiu arba šaligatviu pro pat pėsčiąjį – didesniu kaip 7 km/h greičiu.
Elektriniams paspirtukams draudziama

Baudos

Dviračių, motorinių dviračių, elektrinių mikrojudumo priemonių vairavimas, taip pat ir vadeliojimas bei jojimas, kai tai daro neblaivūs asmenys (ne mažiau negu 0,41 promilės, bet ne daugiau negu 1,5 promilės), užtraukia baudą nuo 80 iki 150 eurų.

Jeigu neblaivumas siekia 1,51 promilės ir daugiau arba asmuo yra apsvaigęs nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų, arba vengia pasitikrinti dėl neblaivumo ar apsvaigimo, jam gresia bauda nuo 150 iki 200 eurų.

Baudą nuo 20 iki 40 eurų gali užsitraukti dviračius, motorinius dviračius, elektrines mikrojudumo priemones vairuojantys asmenys, pėstieji, vadeliotojai ir kiti asmenys, kurie naudojasi keliais ir nepaklusta eismo reguliavimo signalams, kelio ženklų, ženklinimo reikalavimams, nesilaiko nustatytų elgesio tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui reikalavimų, nesilaiko eismo tvarkos automagistralėse ir greitkeliuose, nenaudoja šalmo.

Jei padarytas KET pažeidimas sukelia pavojingą situaciją (t. y. priverčia kitus eismo dalyvius staigiai pakeisti judėjimo greitį, kryptį arba imtis kitų veiksmų savo ar kitų asmenų saugumui užtikrinti), gresia bauda nuo 30 iki 50 eurų.

Jei dėl KET pažeidimo buvo apgadintos ar sugadintos transporto priemonės, kroviniai, kelių, kiti įrenginiai ar kitas turtas, gresia bauda nuo 40 iki 60 eurų.

Jei dėl KET pažeidimo buvo nežymiai sutrikdyta kitų asmenų sveikata, gresia bauda nuo 90 iki 140 eurų.

Jei dėl KET pažeidimo buvo apgadintos transporto priemonės ir kitas turtas, nežymiai sutrikdyta kitų asmenų sveikata, o pažeidimo padarymo metu asmenys arba buvo neblaivūs, arba apsvaigę nuo narkotinių, psichotropinių ir kitų psichiką veikiančių medžiagų, arba vengė pasitikrinti dėl neblaivumo ar apsvaigimo, tai užtraukia baudą nuo 170 iki 230 eurų.


Spręsti KET testą